Pravopis bosanskoga jezika
Na ovoj web-stranici možete besplatno koristiti elektronsko izdanje Pravopisa bosanskoga jezika Senahida Halilovića, te preuzeti mobilnu aplikaciju.
Nakon 22 godine
Prvo izdanje Pravopisa bosanskoga jezika objavljeno je 1996. godine. Dvadeset i dvije godine kasnije zainteresiranoj javnosti predajemo drugo, znatno izmijenjeno i dopunjeno izdanje. U predgovoru pročitajte po čemu se novo izdanje Pravopisa razlikuje od ranijeg.
Od pokretanja naših web i Facebook stranica dobijamo velik broj pitanja o novom izdanju Pravopisa bosanskoga jezika. Pročitajte odgovore profesora Halilovića.
Gdje je bosanski jezik bio 1996, a gdje je 2018? Šta se promijenilo?
Gdje je bosanski jezik bio 1996, a gdje je 2018? Šta se promijenilo?
Bh. društvo prolazilo je devedesetih godina kroz jedan od najtežih perioda u svojoj historiji. U tom vremenu nastajalo je i prvo izdanje Pravopisa, prve knjige koja promovira bosanski jezički standard. Zbog toga je u njemu bilo nešto više naglaska na specifičnosti tog standarda u odnosu na hrvatski ili srpski standard. Danas stvari stoje drugačije. Nakon dvije decenije normiranja postoji velik broj knjiga i priručnika o bosanskome jeziku. Bosnistika napreduje, iako je još uvijek kadrovski i produkcijski skromna; bosanski standard izučava se na univerzitetima širom svijeta. Istovremeno, nažalost, svjedočimo svakodnevnoj zloupotrebi jezika u političke svrhe, nametanju imenovanja jezika i sl. To su, uvjeren sam, neodržive i prolazne politike.
Da li su bosanski, srpski, hrvatski i crnogorski zapravo jedan jezik, ili ne?
Da li su bosanski, srpski, hrvatski i crnogorski zapravo jedan jezik, ili ne?
Naravno da je riječ o jednom jeziku. Radi se o različitom imenovanju jednog jezika, na koje bi svako trebao imati pravo. Također su u nekoj mjeri različiti standardi toga jezika, različiti zato što se u posljednjih tridesetak godina standardizacija odvija u više centara, a ne u jednom.
Zašto ste odlučili Pravopis objaviti i kao mobilnu aplikaciju?
Zašto ste odlučili Pravopis objaviti i kao mobilnu aplikaciju?
Tu sam odluku donio iz nekoliko razloga. Pravopis je obimna knjiga od oko 800 stranica, i bez obzira što je izdavač formirao povoljnu prodajnu cijenu, ona je i dalje visoka za mnoge koji žele imati knjigu. Odlučio sam iskoristiti tehnologiju i učiniti da Pravopis može imati svako ko to želi, i stoga će mobilna aplikacija biti potpuno besplatna. Ovaj medij također omogućava i veću fleksibilnost od knjige: Pravopis možete konsultirati gotovo uvijek, u tramvaju, u kafani, tokom šetnje. Također, na ovaj način želimo približiti knjigu mlađoj generaciji, i promovirati korištenje tehnologije u obrazovanju.
Donosi li drugo izdanje promjene kada je u pitanju pisanje glasa h?
Donosi li drugo izdanje promjene kada je u pitanju pisanje glasa h?
Prvo izdanje ovog Pravopisa, uključujući i školski priručnik, došlo je u preko 50.000 domova i biblioteka širom BiH i svijeta. To znači da je imalo stotine hiljada aktivnih korisnika, a svakako je bilo izloženo sudu još barem toliko ljudi. U tom smislu, nemoguće je da se predložena rješenja svima sviđaju. Tokom prethodnih 20-ak godina bilo je i pohvala i utemeljenih, dobronamjernih kritika. Ona rješenja koja za dvadesetak godina nisu prihvaćena, nisu ponovo ponuđena; ako je većina ljudi tražila drugačije rješenje, moja je stručna obaveza bila da to imam u vidu. To se odnosi i na pisanje glasa h. On je ostao tamo gdje mu je etimološki, tj. po postanku mjesto (hajde, promaha), ili u riječima koje su odavno odomaćene (hastal, sevdah), ali pisanje toga glasa više ne forsiramo u oblicima koji nisu prihvaćeni u posljednja dva desetljeća.
Novo izdanje Pravopisa bosanskoga jezika, autora Senahida Halilovića, objavljeno je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je potpuno besplatno. Želimo vam ugodno korištenje.
Senahid Halilović
Senahid Halilović diplomirao je 1980, magistrirao 1985. i doktorirao 1990. na Filološkom fakultetu u Beogradu. Objavio je više od stotinu stručnih i naučnih priloga, te petnaest knjiga, koje su štampane u preko 100.000 primjeraka. Osnivač je Slavističkog komiteta BiH. Bio je redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, te član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.